Wpływ ftalanów na inteligencję dzieci

Według najnowszych badań przeprowadzonych w Columbia University w Nowym Jorku ftalany mogą negatywnie wpływać na iloraz inteligencji dziecka jeszcze wtedy, gdy znajduje się ono w fazie płodowej.

Mama i Dziecko 3

Testom zostało poddanych 328 kobiet oraz ich dzieci. Dzieci matek, u których w ostatnim trymestrze ciąży wykryto największe stężenie ftalanów wykazały sześcio i siedmiopunktowy spadek IQ.

„Tak znaczna różnica w ilorazie inteligencji może poważnie wpływać na osiągnięcia szkolne i przyszłe życie zawodowe” – stwierdziła profesor Robin Whyatt, analizująca wyniki.


Ta sama grupa naukowców wykazała we wcześniejszych badaniach, że kontakt z ftalanami w łonie matki negatywnie wpływa na zachowanie oraz psychiczny i motoryczny rozwój trzyletnich dzieci.


Ftalany to organiczne związki często stosowane do zmiękczania tworzyw sztucznych. Są obecne w opakowaniach, farbach, lakierach, środach czystości i w niektórych kosmetykach.

Podejrzewa się, że mogą powodować u dzieci alergię, astmę, choroby wątroby, nerek i serca. Prowadzą do zaburzenia gospodarki hormonalnej, co u chłopców objawia się niezstępowaniem jąder, obniżeniem ilości plemników w spermie i obniżeniem poziomu testosteronu we krwi, a u dziewczynek - przedwczesnym dojrzewaniem piersi.


Ze względu na to, że związki te bardzo łatwo rozpuszczają się w ślinie i mogą szybko doprowadzić do zatrucia młodego organizmu Komisja Europejska zakazała stosowania ftalanów w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci.

Alteya kosmetyki dla Dzieci

Natomiast nie ma żadnych przepisów ograniczających ich obecność w produktach stosowanych przez kobiety w ciąży. I tak wg badań przeprowadzonych przez Dr Shanny Swan z Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku która badała kobiety w ciąży, matki i dzieci na terenie całych Stanów Zjednoczonych i w 2005 roku opublikowała artykuł dotyczący wpływu ftalanów na ludzkie zdrowie.  Ftalany wykryto  w moczu niemowląt u 80 proc. dzieci! Okazało się, że miały ciągłą styczność z balsamami, pudrami zasypkami i szamponami je zawierającymi.


Ftalany używane w produkcji kremów, balsamów i mleczek do ciała, lakierów do paznokci i włosów oraz perfum sprawiają że produkt efektywnie przylega do ciała ułatwiają przenikanie kremów w głąb ciała i pomagają utrzymać aromat. Dzięki temu także zapach kosmetyku utrzymuje się dłużej.
 

Jakie środki ostrożności mogą podjąć przyszłe mamy? Naukowcy radzą unikać odgrzewania potraw w plastikowych pojemnikach, ograniczyć do minimum kontakt z perfumowanymi produktami i zrezygnować na czas ciąży z malowania paznokci i stosowania lakieru do włosów.


Jak uciec przed toksycznymi substancjami w naszych gospodarstwach domowych? Najłatwiej uczynić to w przypadku kosmetyków. Czytać etykiety i unikać tych, które w składzie mają „fragrance” lub „parfume”  oraz ftalany pod fachową nawzą na etykietach:

 

  • BUTYL BENZYL PHTHALATE
  • DIBUTYL PHTHALATE
  • DIHYDROGENATED TALLOW PHTHALATE
  • DIMETHICONE COPOLYOL PHTHALATE
  • DIOCTYL PHTHALATE
  • POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • POLYETHYLENE TEREPHTHALATE
     

Produkty pielęgnacyjne Alteya Organics to bezpieczna i zdrowa alternatywa dla konwencjonalnych kosmetyków. Nie zawierają one ŻADNYCH sztucznych substancji zapachowych, konserwantów, barwników i pochodzą z najczystszych ekologicznie regionów Doliny Róż. Kosmetyki dla dzieci i dla kobiet w ciąży Alteya Organics zostały stworzone z myślą o wrażliwej i delikatnej skórze i służą jej kompleksowej pielęgnacji i ochronie.

 


Opublikowano: 02 sty 2015
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus