Lakiery do paznokci: czego nie powie Ci żaden producent.

Niepozorny kosmetyk upiększający. Ulubieniec każdej eleganckiej kobiety. Mała błyszcząca buteleczka, a w niej… Producenci popularnych kosmetyków przekonują swoje klientki, że lakiery  zapewniają ochronę i odżywiają paznokcie, gwarantując piękno i blask. A prawda jest zupełnie inna. Aż trudno uwierzyć, co tak naprawdę znajduje się w lakierach do paznokci dostępnych w polskich drogeriach. Zresztą zobacz sama!

 

Podstawowy skład lakieru do paznokci:

 • Nitroceluloza: potencjalnie groźna dla zdrowia człowieka ( znajduje się także w lakierach samochodowych).
 • Żywice syntetyczne (tosylamido-formaldehydowe, akrylowe, winylowe, poliestrowe, poliamidowe, alkilowe, arylo-alkilosulfonylo-uretanowe, tosylamido-epoksydowe), które niszczą płytkę paznokci, uczulają, a po przedostaniu się w głąb skóry mogą zaburzać pracę organizmu.
 • Plastyfikatory – środki zmiękczające wykorzystywane w przemyśle chemicznym. 
 • Barwniki nieorganiczne (tlenki metali), które działają uczulająco.
 • Ftalan dibutylowy (DBP) , który może spowodować zaburzenia układu hormonalnego człowieka. 
 • Formaldehyd – duszący środek konserwujący, który ma działanie rakotwórcze. 

Uczulające bezwodniki. 

Rozpuszczalniki, które przyspieszają schnięcie, a przy okazji mogą podrażniać skórę,  wywoływać reakcje alergiczne i problemy z układem oddechowym. 
Większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, jak szkodliwe mogą być lakiery, którymi stale malują paznokcie. Wszystkie składniki kosmetyków przenikają do skóry, następnie przedostają się do organizmu. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, matki karmiące i alergicy. Pomyśl o swoim zdrowiu, zanim po raz kolejny pokryjesz dłonie błyszczącą emalią.
 

Jak możesz się uchronić przed szkodliwością lakierów do paznokci?

Na początek warto czytać skład lakierów. Uwierz nam, możesz spędzić nawet 2 godziny przed sklepową półką na wybieraniu lakieru do paznokci – nie znajdziesz takiego, który będzie pozbawiony szkodliwych i podrażniających składników. 

Możesz jednak ominąć półkę i wybrać producenta, który oferuje lakiery do paznokci w 100% bezpieczne dla zdrowia. Właśnie taką propozycję ma dla Ciebie włoska marka NAAREI, która produkuje lakiery lecznicze wytwarzane z produktów pochodzenia roślinnego, a co zatem idzie – pozbawionych szkodliwych substancji. We Włoszech lakiery NAAREI sprzedawane są w aptekach, salonach odnowy biologicznej i polecane kobietom w ciąży. 

Co powinien zawierać dobry lakier do paznokci:
 • Zawierają nanocząsteczki ceramiczne i żywice, które pokrywają płytkę paznokcia błyszczącą i odporną na ścieranie powłoką.
 • Zawierają substancje pochodzenia roślinnego, bez pestycydów i toksycznych środków – witaminy, wodorosty, ekstrakty z pokrzywy (przyspieszają wzrost i regenerują paznokcie), wyciągi z baobabu i akacji (działają nawilżająco). 
 • Składniki lakierów są w 100% bezpieczne dla zdrowia – nie zawierają formaldehydu, kamfory, DBP (flatanu dibutylu) i toluenu. 
 • Leczą i regenerują paznokcie suche i łamliwe. 
 • Łatwo się nakładają i szybko schną. 
 • Produkty testowane są dermatologicznie – bezpieczne dla alergików.

Żródła:

Manikiurzystki i pedikiurzystki jako grupa zawodowa o istotnym ryzyku dermatoz związanych z pracą, Instytut Medycyny Pracy im. prof.J.Nofera w Łodzi, Medycyna Pracy, Łódź 2013.
 
 
 

 


Opublikowano: 08 sie 2016
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus