Po wypiciu czarnej herbaty można mieć trudności z zasypianiem. Spróbuj herbat ziołowych!

Napój herbaciany, który określamy po prostu „herbatą” to produkt pozyskiwany z liści krzewu herbacianego. W zależności od tego, w jakim okresie i w jaki sposób zostaną zebrane liście, uzyskuje się różne rodzaje herbat – czerwone, żółte, zielone i białe. Tradycyjna herbata (bez względu na kolor) zawiera teinę, która ma działanie pobudzające.  Nie chcesz pić tradycyjnej herbaty? 

 

Zamiast czarnej herbaty

Znakomitą alternatywą dla klasycznych herbat są: herbata rooibos i herbaty ziołowe, które działają odprężająco i uspokajająco. Choć brzmi to niewiarygodnie, w upalne dni warto sięgać po ciepłe, świeżo zaparzone napoje herbaciane, gdyż świetnie gaszą pragnienie i nawadniają organizm. 

Rooibos zwana także herbatą czerwoną pozyskiwana jest z czerwonokrzewów rosnących w południowej Afryce. Z kolei herbaty ziołowe to mieszanki różnych ziół i suszonych roślin, które po zaparzeniu tworzą aromatyczne napary mające dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Z uwagi na to, że są to napoje bez teiny, mogą je pić dzieci i osoby starsze.  

 

Pij czerwoną herbatę rooibos dla smaku i zdrowia 

Często  nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile cennych składników zawierają w sobie herbaty. Rooibos to nie tylko smaczny napój, ale również ważny środek prozdrowotny. W przeciwieństwie do tradycyjnej czarnej i zielonej herbaty, nie ma działania pobudzającego, ale uspokajające i kojące, przez co ułatwia zasypianie. Częste picie herbaty rooibos łagodzi schorzenia układu pokarmowego, spowalnia proces starzenia się organizmu. Czerwona herbata ma działanie antynowotworowe (potwierdzone klinicznie), działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, a także spowalnia procesy próchnicy na zębach. Ciekawostka dla osób zmagających się z nadwagą – rooibos przyspiesza spalanie tłuszczu. 

 

Herbaty ziołowe – skuteczna broń przeciw różnym dolegliwościom

Herbaty ziołowe to prawdziwa skarbnica zdrowia. Wielu lekarzy zaleca mieszanki ziół jako naturalne lekarstwa wspomagające leczenie różnych chorób. Zioła, suszone owoce i kwiaty pochodzą z natury, dlatego są o wiele lepsze niż sztuczne suplementy diety.

Herbaty ziołowe tworzy się łącząc różne suszone rośliny (najlepiej z ekologicznych upraw).

Na przykłąd:

  • migdały (wspomagające prace mózgu),
  • skórka pomarańczy (przyspieszająca utratę tłuszczu i obniżająca cholesterol),
  • kwiaty hibiskusa (będące silnymi antyoksydantami)
  • i owoce różne (bogate w witaminy C, A, B1, B2, E, K, kwas foliowy i inne cenne składniki).

Herbaty ziołowe Fattoria della Mandorla zawierają rośliny uprawiane w sposób ekologiczny w parku narodowym Alta Murgia na południu Włoch więc składniki są lokalne co gwarantuje ich najwyższą jakość.

Jak parzyć herbaty, by czerpać z nich najwięcej korzyści?

Przy parzeniu herbaty najistotniejszy jest czas oraz temperatura wody, które wpływają na smak oraz właściwości. Na przykład zieloną herbatę powinno się zalewać wodą w temp. Od 60 do 75 C. Z kolei rooibos zaparza się w wodzie o temp. 95, a herbaty ziołowe zalewa się wodą o temp 90-95 C. Herbata rooibos jest gotowa do picia po ok. 3-5 minutach. Na ziołową trzeba poczekać dłużej – ok. 5 minut, a w przypadku niektórych ziół nawet do 15 minut. Herbaty można, a nawet trzeba pić kilka razy dziennie, jednak zawsze po posiłku. Należy przestrzegać czasu parzenia, inaczej napar straci walory smakowe i właściwości. 

 

Jak rozpoznać, czy herbata jest dobrej jakości?

Na rynku dostępnych jest ogrom herbat od różnych producentów. Niektóre drogie i postrzegane jako markowe produkty zawierają sztuczne barwniki i aromaty. Jeśli chcesz pić napój, który rzeczywiście będzie korzystnie wpływał na Twoje zdrowie, to:

zwracaj uwagę na skład (bez konserwantów, sztucznych aromatów, które w herbacie są niepotrzebne)

wybieraj herbaty, które mają w składzie certyfikowane produkty (wtedy wiesz, że rośliny pochodzą z kontrolowanych upraw, nie są naszpikowane pestycydami i innymi szkodliwymi związkami)

kupuj tylko te produkty, które są szczelnie zapakowane (inaczej do herbaty przedostaną się groźne drobnoustroje, nie wspominając o kurzu i innych zanieczyszczeniach)

sprawdzaj pochodzenie składników, producent herbaty zazwyczaj jej nie uprawia więc jeśli na opakowaniu podane jest pochodzenie a jeszcze lepiej dokładna lokalizacja uprawy daje ci to gwarancje najwyższej jakości produktu.


Opublikowano: 28 wrz 2016
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus