Po wypiciu czarnej herbaty można mieć trudności z zasypianiem. Spróbuj herbat ziołowych!

Napój herbaciany, który określamy po prostu „herbatą” to produkt pozyskiwany z liści krzewu herbacianego. W zależności od tego, w jakim okresie i w jaki sposób zostaną zebrane liście, uzyskuje się różne rodzaje herbat – czerwone, żółte, zielone i białe. Tradycyjna herbata (bez względu na kolor) zawiera teinę, która ma działanie pobudzające.  Nie chcesz pić tradycyjnej herbaty? 

 

Herbaty

 

Zamiast czarnej herbaty

Znakomitą alternatywą dla klasycznych herbat są: herbata rooibos i herbaty ziołowe, które działają odprężająco i uspokajająco. Choć brzmi to niewiarygodnie, w upalne dni warto sięgać po ciepłe, świeżo zaparzone napoje herbaciane, gdyż świetnie gaszą pragnienie i nawadniają organizm. 

Rooibos zwana także herbatą czerwoną pozyskiwana jest z czerwonokrzewów rosnących w południowej Afryce. Z kolei herbaty ziołowe to mieszanki różnych ziół i suszonych roślin, które po zaparzeniu tworzą aromatyczne napary mające dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Z uwagi na to, że są to napoje bez teiny, mogą je pić dzieci i osoby starsze.  

 

Pij czerwoną herbatę rooibos dla smaku i zdrowia 

Często  nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile cennych składników zawierają w sobie herbaty. Rooibos to nie tylko smaczny napój, ale również ważny środek prozdrowotny. W przeciwieństwie do tradycyjnej czarnej i zielonej herbaty, nie ma działania pobudzającego, ale uspokajające i kojące, przez co ułatwia zasypianie. Częste picie herbaty rooibos łagodzi schorzenia układu pokarmowego, spowalnia proces starzenia się organizmu. Czerwona herbata ma działanie antynowotworowe (potwierdzone klinicznie), działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, a także spowalnia procesy próchnicy na zębach. Ciekawostka dla osób zmagających się z nadwagą – rooibos przyspiesza spalanie tłuszczu. 

 

Herbaty ziołowe – skuteczna broń przeciw różnym dolegliwościom

Herbaty ziołowe tworzy się łącząc różne suszone rośliny (najlepiej z ekologicznych upraw).

Na przykłąd:

  • migdały (wspomagające prace mózgu),
  • skórka pomarańczy (przyspieszająca utratę tłuszczu i obniżająca cholesterol),
  • kwiaty hibiskusa (będące silnymi antyoksydantami)
  • i owoce różne (bogate w witaminy C, A, B1, B2, E, K, kwas foliowy i inne cenne składniki).

Herbaty ziołowe Fattoria della Mandorla zawierają rośliny uprawiane w sposób ekologiczny w parku narodowym Alta Murgia na południu Włoch więc składniki są lokalne co gwarantuje ich najwyższą jakość. Sprawdż herbata Roiboos

Herbaty ziołowe to prawdziwa skarbnica zdrowia. Wielu lekarzy zaleca mieszanki ziół jako naturalne lekarstwa wspomagające leczenie różnych chorób. Zioła, suszone owoce i kwiaty pochodzą z natury, dlatego są o wiele lepsze niż sztuczne suplementy diety.

 

Jak parzyć herbaty, by czerpać z nich najwięcej korzyści?

Przy parzeniu herbaty najistotniejszy jest czas oraz temperatura wody, które wpływają na smak oraz właściwości. Na przykład zieloną herbatę powinno się zalewać wodą w temp. Od 60 do 75 C. Z kolei rooibos zaparza się w wodzie o temp. 95, a herbaty ziołowe zalewa się wodą o temp 90-95 C. Herbata rooibos jest gotowa do picia po ok. 3-5 minutach. Na ziołową trzeba poczekać dłużej – ok. 5 minut, a w przypadku niektórych ziół nawet do 15 minut. Herbaty można, a nawet trzeba pić kilka razy dziennie, jednak zawsze po posiłku. Należy przestrzegać czasu parzenia, inaczej napar straci walory smakowe i właściwości. 

 

Jak rozpoznać, czy herbata jest dobrej jakości?

Na rynku dostępnych jest ogrom herbat od różnych producentów. Niektóre drogie i postrzegane jako markowe produkty zawierają sztuczne barwniki i aromaty. Jeśli chcesz pić napój, który rzeczywiście będzie korzystnie wpływał na Twoje zdrowie, to:

zwracaj uwagę na skład (bez konserwantów, sztucznych aromatów, które w herbacie są niepotrzebne)

wybieraj herbaty, które mają w składzie certyfikowane produkty (wtedy wiesz, że rośliny pochodzą z kontrolowanych upraw, nie są naszpikowane pestycydami i innymi szkodliwymi związkami)

kupuj tylko te produkty, które są szczelnie zapakowane (inaczej do herbaty przedostaną się groźne drobnoustroje, nie wspominając o kurzu i innych zanieczyszczeniach)

sprawdzaj pochodzenie składników, producent herbaty zazwyczaj jej nie uprawia więc jeśli na opakowaniu podane jest pochodzenie a jeszcze lepiej dokładna lokalizacja uprawy daje ci to gwarancje najwyższej jakości produktu.


Opublikowano: 28 wrz 2016
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Spiżarnia
Comments powered by Disqus