Zastosowanie hydrolatów w pielęgnacji skóry

Czym właściwie są hydrolaty?

Za tą tajemniczą nazwą kryją się po prostu wody kwiatowe bądź roślinne, które zazwyczaj powstają podczas produkcji olejków eterycznych.

Jak się to odbywa?

W procesie destylacji para wodna i kwiaty lub liście roślin wchodzą w bliski kontakt ze sobą, przez co skraplająca się substancja przejmuje od rośliny jej cenne składniki odżywcze i kosmetyczne, tak powstają olejki eteryczne i hydrolaty które naturalnie się rozdzielają. Dzięki temu powstaje woda o śladowej zawartości olejku eterycznego, która nazywana jest właśnie hydrolatem, oraz stężony olejek eteryczny. 
 
Cały proces powinien odbywać się w niskich temperaturach i w specjalnie do tego stworzonych destylarniach.
 
Od wykorzystanej technologi oraz świeżości i jakości destylowanych roślin zależy jakość hydrolatu.
Wybierając wodę kwiatową zawsze zwracajcie uwagę na to aby był to 100 hydrolat, najlepiej z ekologicznie uprawianych roślin. Dobrej jakości wody kwiatowe nie powinny zawierać w składzie konserwantów ani nie powinny być rozcieńczane z wodą.
Ponadto warto wiedzieć, że wody kwiatowej w żaden sposób nie można otrzymać poprzez wymieszanie wody z olejkiem zapachowym, gdyż hydrolat zawiera związki, których na próżno szukać w jakimkolwiek olejku. 
 
Dobrej jakości wody kwiatowe nie powinny zawierać w składzie konserwantów ani nie powinny być rozcieńczane z wodą. Oryginalny hydrolat jest bez barwny.
 

Hydrolaty – popularne rodzaje

Hydrolaty należy dobierać do rodzaju cery, a także jej stanu. W zależności czy będziemy potrzebować silniejszego nawilżenia, oczyszczenia, czy innych właściwości, możemy wybrać różne wody kwiatowe.
 

Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • Woda różana – pozyskiwana z płatków róży damascena (lub z białej róży "Alba"), będzie idealna dla wszystkich typów skóry. Woda różana działa oczyszczająco, przeciwzmarszczkowo oraz antyoksydacyjnie, wzmacnia również naczynia krwionośne. Świetnie zastąpi krem pod oczy. Idelanie tonifikuje i odświerza skóre. Można ją także stosować na włosy, którym nadaje  połysk. Stosowana w arometerapi,  wpływa na poprawę humoru i zwalcza depresje.
  • Woda lawendowa – doskonale odświeża, a także poprawia napięcie skóry. Przeznaczona jest głównie dla skóry ze skłonnością do stanów zapalnych. oraz trądzikowej. Działa również przeciwbólowo i nadaje zdrowy połysk zmęczonej cerze. 
  • Hydrolat z melisy – zalecany jest zwłaszcza jako tonik do twarzy, ponieważ łagodzi podrażnienia skórne i wykazuje działanie łagodzące. Stosowany może być u osób o cerze tłustej lub mieszanej. Może okazać się bardzo pomocny w zwalczaniu egzemy.
  • Hydrolat z rumianku – posiada właściwości rozluźniające oraz nawilżające. Będzie idealny dla skóry wrażliwej lub podrażnionej. Z powodzeniem może być stosowany do całodziennego nawilżania cery, a nawet odświeżania makijażu.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru hydrolatu?

Składniki hydrolatów powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Znaczna część konwencjonalnych upraw stosuje nawozy sztuczne, pestycydy oraz różnego rodzaju środki ochrony roślin, które podczas destylacji przedostają się do produktu. Może to odbić się na naszym zdrowiu oraz wyglądzie, dlatego lepiej nie ryzykować. Pamiętajcie, że ekologiczne uprawy muszą posiadać certyfikaty. Najbardziej znaczącym i restrykcyjnym certyfikatem dla kosmetyków organicznych na świecie jest certyfikat USA Organics. 
 
Jedną z firm, która spełnia wszystkie wymogi tego certyfikatu jest Alteya Organics, która tworzy hydrolaty o najwyższej klasie terapeutycznej i zastosowaniu zarówno kosmetycznym jak i spożywczym. Hydrolaty powstają w oddzielnej destylacji w bardzo niskiej temperaturze, a nie tak jak pozostałe firmy, jako produkt uboczny destylacji olejków eterycznych.
 
Ponadto Alteya Organics posiada własną uprawę róż, lawendy, melisy oraz rumianku. Dzięki temu wody kwiatowe Alteya charakteryzuje najwyższa jakość. Ciekawą propozycją tej firmy będą między innymi produkty Calming mist, czyli kojąca mgiełka oraz splash, są to bowiem mieszane wody kwiatowe, które zawierają również inne składniki organiczne, takie jak na przykład organiczny rumianek, organiczne płatki róży z bułgarskiej Doliny Róż, czy rzadkie minerały pochodzące z cieplarnianych wód mineralnych.
 
Jeżeli jeszcze nie wypróbowałaś hydrolatów w pielęgnacji skóry, to koniecznie musicie to nadrobić, szeroka oferta wody kwiatowe znajdzieś kliknąć tu.
 

 


Opublikowano: 11 wrz 2016
Napisany przez: Perla Negra
Kategoria: Uroda
Comments powered by Disqus